wtorek, 30 grudnia 2014

Jak uniknąć sylwestrowego faux pas ?

Sylwester to nie tylko pożegnanie mijającego roku i zamknięcie kolejnego rozdziału w naszym życiu, ale również prawdziwa rewia mody. Mężczyzna, idący na bal sylwestrowy, co roku ma niemałe dylematy... Na balu sylwestrowym nasz ubiór w dużym stopniu uzależniony jest od miejsca, w którym świętujemy tę wyjątkową noc. Wielu z nas spędza ten czas w ekskluzywnych hotelach, które wymagają odpowiedniego dress codu

Pamiętajmy, że słowo, które często pojawia się na zaproszeniach czyli fashion glamour nie ogranicza nas do prostego zestawienia tj. czarnego garnituru, białej koszuli i krawatu. Obecnie od mężczyzny wymaga się znacznie więcej... Przy doborze stroju pamiętajmy jednak, że nie tylko to, co w obecnym sezonie jest modne, będzie wyglądało zjawiskowo. Garnitur powinien być komfortowy i odpowiednio dobrany do sylwetki.

Kolorystyka, na którą stawiają mężczyźni, często oscyluje w ciemnych barwach, począwszy od czerni, przez granaty i szarości. Kolory te należą do kanonów stylu klasycznego i od zawsze cieszą się popularnością wśród wielkich kreatorów mody. Czerń nie zawsze jednak musi być monotonna i standardowa. Do łask wracają żakardowe materiały, czarne, wytłaczane i fakturalne dzianiny, które nadają charakteru i wyrazu wieczorowej stylizacji.
Sylwester to doskonała okazja do eksperymentowania z kolorami! Głęboki granat w połączeniu z czarnymi wykończeniami lub detalami w odcieniach bodrdo będzie wyglądał zdecydowanie ciekawiej niż pozbawiona wyrazu czarno-biała plama. Kolor jest kluczowy w doborze idealnego garnituru, lecz najważniejszym elementem, od którego bardzo wiele zależy, jest rodzaj materiału, krój oraz fason. Zasadniczo, garnitury dzielimy na trzy podstawowe kategorie: garnitur wizytowy, sportowy i ślubny. Każdy z nich ma swoje przeznaczenie, lecz na bal sylwestrowy, bezapelacyjnie, wykluczyć należy garnitur sportowy oraz ślubny. Można natomiast zastąpić go alternatywnymi propozycjami, które są zdecydowanie bardziej eleganckie i oficjalne np. frak, smoking, żakiet angielski oraz surdut. Wielu mężczyzn wybierze jednak tę najbardziej popularną i klasyczną opcję, jaką jest dwuczęściowy garnitur.

Materiał, z jakiego jest wykonany, ma również niemałe znaczenie… Wełna jest najbardziej uniwersalną i bezpieczną propozycją. Jest ona bowiem naturalna, nie gniecie się i pozwala czuć się komfortowo przez wiele godzin sylwestrowej zabawy.  Na tę okazję zdecydowanie odradzam len, bawełnę czy też ukochany przez wielu mężczyzn sztruks, gdyż są to materiały, które doskonale sprawdzą się na nieformalne spotkania. Elementem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest krój i fason. A zatem jak nie popełnić faux pas?

Zacznijmy od podstaw... Wyróżniamy dwa style marynarek. Pierwszy z nich to styl europejski, natomiast drugi znany jest jako amerykański. Marynarka w stylu europejskim pozwala na wyszczuplenie sylwetki. Charakteryzuje się taliowaniami, które dobrze współgrają z proporcjonalną figurą. Styl amerykański jest natomiast bardziej swobodny, a marynarka nie jest już dopasowana, dzięki czemu ukrywa mankamenty figury, takie jak np. duży brzuch. Mężczyźni, którzy chcą pomniejszyć optycznie linię ramion, powinni postawić na marynarki z wąskimi klapami. Odwróci to uwagę od nieproporcjonalnej sylwetki.
Kolejnym problemem jest kwestia guzików. Istnieją marynarki jedno -  i dwurzędowe. W tym przypadku zasada wyboru jest bardzo prosta. Mężczyźni o nienagannej, smukłej i długiej sylwetce mogą sobie pozwolić na dwurzędową marynarkę, natomiast tzw. jednorzędówka jest uniwersalna i będzie odpowiednia do każdego rodzaju figury. Warto również wiedzieć, że duża ilość guzików skraca optycznie sylwetkę. I odwrotnie - mała równoważy proporcje, a nawet wyszczupla, czego doskonałym przykładem jest marynarka zapinana na jeden guzik. Ma ona za zadanie  stworzyć talię i dodatkowo wysmuklić. Należy pamiętać o jednej z podstawowych zasad savoir-vivr, którą jest odpięty, ostatni guzik marynarki. Mężczyzna staje się przez to nie tylko elegancki, ale również pokazuje znajomość dobrych manier.
Spodnie to kolejny etap na drodze do idealnego wyglądu… „Stan” to główne pojęcie, na które należy zwrócić uwagę, dobierając odpowiednie spodnie. Wysoki stan wydłuża nogi, przez co idealny jest dla panów niższych i obszerniejszych, natomiast niski stan polecany jest dla szczupłych mężczyzn. Spędzając Sylwestra w gromie znajomych lub rodziny, w klubie, w domu czy też na salonach, warto zadbać o to, aby jednak tej nocy nie wyglądać przeciętnie. Dlatego też zrezygnujmy ze zwykłego t-shirta i zainwestujmy w klasyczną, śnieżnobiałą koszulę. Moda na pastelowe, wyblakłe barwy odeszła w zapomnienie. Pamiętajmy również o odpowiednim rozmiarze. Przy wyborze koszuli kierujmy się obwodem kołnierzyka.
Jak się domyślacie, sam garnitur to jeszcze nie wszystko... Podobnie jak w przypadku kobiet nieodłącznym elementem ich stylizacji są dodatki, tak też mężczyzna musi mieć w swojej szafie podstawowe akcesoria, które podkreślą jego indywidualność i niezależność. Wielu mężczyznom nie lada problem sprawia wybór odpowiedniego krawatu. Panowie o obfitych kształtach powinni decydować się na krawaty dłuższe, które sięgać będą do paska od spodni. Takie rozwiązanie zatuszuje zbędne kilogramy, a przecież o to nam właśnie chodzi! Mężczyźni proporcjonalnie zbudowani mogą sobie pozwolić na dowolną długość i szerokość tej ozdoby. Propozycją dla najmodniejszych są tzw. śledziki. Mucha to element stylizacji, na który decyduje się niewielu mężczyzn. Jest to dodatek niezwykle elegancki i zobowiązujący, jednak stereotyp ten powoli się zaciera. Wiele osób wybiera muchę jako ekstrawagancki dodatek, w celu przełamania konwencjonalnej stylizacji. Jest to zabieg celowy, lecz nie zawsze wpasowuje się w stylistykę miejsca. Pasek do spodni i spinki do mankietów nie są już tak dużym wyzwaniem. Ważne, by nie były krzykliwe i nachalne. Są to detale, których zadaniem jest dopełnienie stylizacji.

Mr.Vogue

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz