środa, 14 maja 2014

FASHION WEEK-DAY 3 (part 1)

Czas na podsumowanie najważniejszych trzech dni X edycji FashionPhilosophy Fashion Week Poland. Trzeci dzień rozpoczął się serią pokazów OFF OUT OF SCHEDULE, w których mieliśmy okazję podziwiać nowe kolekcie między innymi MOMI-KO, ZWYRD, IMA MAD czy KATARZYNY GÓRECKIEJ. Poranne pokazy pełne były inspiracji i dawały odbiorcom wiele płaszczyzn interpretacji sztuki, którą prezentowały modelki. Nie są to raczej kolekcje street’owe, które doskonale sprawdzą się na co dzień, ale są to odważne i niebanalne projekty, do których założenia potrzeba trochę odwagi i stanowczości. Moja stylizacja na poranny maraton pokazów:
OFF OUT OF SCHEDULE

Moim faworytem była bezapelacyjnie kolekcja debiutującego projektanta Grzegorza Marcisza, twórcy marki ZWYRD. Projekty są odpowiedzią na brak tolerancji w Polsce wobec odmienności... Projektant, ku mojej uciesze, zaprojektował męską kolekcję, w której dominowały ciemne kolory ziemi. Bez wątpienia inspiracją była jesień i jej odcienie, gdyż w kolekcji znajdziemy barwy karmelowe, brunatne, bordowe, czy czarne. Mnie osobiście zachwyciła również zabawa fakturą oraz materiałem (pikowania, gniecenia), jak mówi projektant zafascynowała go struktura kory drzewa. Na wybiegu mieliśmy okazję zobaczyć również kontrowersyjne długości i kroje. Spódnice w męskiej garderobie (noszone na spodnie) i bluzy to propozycja dla wyjątkowo odważnych i nonszalanckich mężczyzn. Dwa projekty urzekły mnie najbardziej. Pierwszym z nich była szaro–czarna bluza z motywem przypominającym długi splot włosów. Był to projekt niezwykle tajemniczy, a jednocześnie nowoczesny. Drugim projektem, który zrobił na mnie wrażenie był czarno-bordowy, asymetrycznie zapinany płaszcz, w którym zauważyłem wielorakość możliwości jego prezentacji. Jestem osobą, która ceni sobie metamorfozy jednego projektu, dlatego też ten właśnie projekt przykuł moją uwagę. Płaszcz  jest odpowiedzią na potrzeby modnego mężczyzny, który poszukuje nowych rozwiązań i bawi się modą… Zaproponowane zestawy marki ZWYRD, które mieliśmy okazję podziwiać nie są gotowe do prezentacji ulicznej, ale jeśli wybierzemy jeden z elementów stroju i połączymy go z klasyczny zestawem - możemy mieć pewność, że będziemy wyglądać oryginalnie, ale nie groteskowo… Kolekcję można odnieść do człowieka, u którego nawarstwienie problemów bywa przyczyną zaniku prawdziwej osobowości. To też tłumaczy nam zaprojektowanie spódnic w męskim wydaniu.
DESIGNER AVENUE

Czas przejść do najważniejszych pokazów na tzw. ALEJI. Czwartek (8.05.2014) był pierwszym dniem prezentacji pokazów DESIGNER AVENUE. Pokazy na najwyższym, światowym poziomie przy współpracy z wielkimi choreografami, takimi jak Katarzyna Sokołowska czy Michał Marciniak nie mogły zostać źle przygotowane. Byłem gościem wszystkich pokazów, ale dla was postanowiłem wybrać tzw. „perełki”, które zasługują na chwilę uwagi. Pierwszą prezentacją, która mnie zauroczyła była kolekcja MarylaW autorstwa znanej projektantki Maryli Walkowskiej, która przeniosła nas w inną przestrzeń... Kolekcja prezentowana na jesień-zimę 2014/2015 została zatytułowana „PUZZLE”. Znane kształty układanki doskonale wpasowała w konstrukcję poszczególnych ubrań. Było to bardzo nowatorskie i odważne podejście do tematu, za co należy się uznanie. Projektantka podjęła się niełatwego zadania, gdyż wybrała niezwykle szlachetne materiały takie jak: jedwabie, wełnę z kaszmirem, wiskozę oraz naturalną skórę. Motyw puzzli pojawiał się w wielu przypadkach w bardzo oczywisty i banalny sposób- zostały one „wklejone” w suknie czy płaszcze. Brakowało nieco artystycznego podejścia do tematu, ale oczywiście nie przeszkodziło to w spójności kolekcji. Klasyczne fasony zostały przełamane przez nietypowe cięcia. Oprócz sylwetek damskich, pojawiają się również męskie, w których został zastosowany główny motyw puzzli. Projektantka posłużyła się szeroką gamą barw. Od delikatnych odcieni pudrowego różu, przez szarość, beż i czerń, aż do mocnych akcentów zgniłej zieleni. Nie zabrakło też metalicznych i błyszczących materiałów oraz kontrastowych elementów. Kolekcja była bardzo rozbudowana, gdyż na wybiegu pojawiły się również okrycia wierzchnie w formie płaszczy oraz suknie wieczorowe. Ilona Felicjańska wzięła udział w pokazie. Zaprezentowała wieczorową, aksamitną suknię. Doskonale odnalazła się w roli modelki, za co należą się jej wielkie gratulacje.

Zapraszam serdecznie do komentowania 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz