piątek, 6 czerwca 2014

Relacja z pokazu Roberta Kupisza „ANARCHY” by QПШ

Robert Kupisz „ANARCHY” by QПШ

Najnowsza kolekcja Roberta Kupisza na lato 2015 nosi tytuł "Anarchy". Anarchizm to system poglądów głoszący program całkowitego zniesienia przymusu, ucisku i wyzysku społecznego, postulujący powszechność, wolność, równość i sprawiedliwość społeczną- te właśnie cechy w swojej kolekcji pokazał nam Robert. Jest o już 7 kolekcja projektanta, która jest utrzymana w typowym dla marki stylu, co świadczy o wielkiej konsekwencji . Wszystkie ubrania, które tworzy firma QПШ, zawsze stanowią spójną całość. Tym razem spektakl, bo tak można nazwać to modowe wydarzenie, odbył się 5 czerwca w warszawskim SOHO FACTORY. Miałem przyjemność pojawić się tam osobiście. Relacjonuję wam pokaz z pierwszego rzędu. Zapraszam…
Kolekcja inspirowana jest modą festiwalową, a szczególnie Festiwalem w Jarocinie. Natchnieniem dla artysty była zarówno muzyka jak również twórcy tamtych czasów. Młodzieżowa energia i bunt to synonimy najnowszej kolekcji… Znane i charakterystyczne zespoły takie jak: Republika, Odziała Zamknięty i Siekiery pozwalały doskonale wczuć się w klimat pokazu. Modele i modelki w roli  zbuntowanych nastolatków wręcz maszerowali po wybiegu.
Pokaz podzielony był na trzy części. W pierwszej mieliśmy okazję podziwiać najbardziej rebelianckie stylizacje. Stylizacja modelów, scenografia i motyw – dress codu, jakim był jeans-nie były przypadkowe. Wszystko to tworzyło doskonałą atmosferę. Szczególnie zwróciły moją uwagę kominiarki, które były elementem tajemniczości, a jednocześnie waleczności, bo jak wspominał Robert "Polska była waleczna i to też chciałem pokazać w swojej najnowszej kolekcji". Bez wątpienia projekty przeniosły nas w punkowy klimat lat 80. Na wybiegu pojawiły się parki z kapturami, skórzane spodnie, długie, bawełniane, oversiz’owe koszule w kratę oraz charakterystyczne dla każdej kolekcji Roberta t-shirty. Wszystko dopełniały wielkie, wlekące się wręcz za modelami plecaki. Niezwykle ważne są też detale, w postaci naszywek i niezliczonej ilości suwaków, które nadały charakterności i wyrazu. Pierwszą część pokazu zamknął utwór- "Szał niebieskich ciał" Maanamu. Na wybiegu zaprezentowali się modele ubrani w czystą biel, co płynnie przeniosło nas w kolejną część show. 
Lata 80., polski punk rock, Jarocin i rebelia…W kolekcji nie mogło zabraknąć symbolu "A" wpisanego w okrąg ilustrującego maksymę Proudhona. Obecna była także charakterystyczna, punkowa kratka i ciężkie, skórzane ramoneski. Czerń, szarość i brudna zieleń to kolory przewodnie. Robert zaskoczył nas czerwienią, która użyta była użyta po raz pierwszy w jego projektach. Nie obyłoby się bez tego, gdyż jest to przecież główna barwa flag anarchistów. Jest to również nawiązanie do symbolu narodowego- flagi Polski.  W ostatniej części nie zabrakło flanelowych koszul, które luźno przewiązane w pasie sprawiały wrażenie spódnic. Wśród propozycji na wiosnę 2015 pojawiły się także męskie dżinsowe kamizelki. Niezwykle nonszalanckim elementem były krawaty w czarno-białe pasy, które wzbudziły szeroki zachwyt. Robert zaproponował nowe rozwiązanie dla mężczyzn, jakim jest zestawienie krótkich spodenek z długą marynarką- dyskusyjne.

Podsumowując kolekcję Roberta Kupisza… Jak zawsze jest to kolekcja bardzo nośna i z pewnością dotrze ona do szerokiego grona odbiorców. Pomimo tego, że nie noszę na co dzień rzeczy w prezentowanym stylu- bez wątpienia wybrałbym dla siebie niejeden z projektów. Fenomenem twórczości Roberta jest fakt, iż za każdym razem, kiedy oglądam jego pokaz dowiaduję się wiele o historii. Każda kolekcja niesie za sobą przekaz, który każdy z widzów <niezależnie od wieku> odczyta i zinterpretuje na własny sposób. Jest to show niezwykle dopracowane, gdyż każdy dźwięk muzyki i choreografia w wykonaniu Kasi Sokołowskiej buduje napięcie i pozwala rozkoszować się chwilą...


Zapraszam do komentowania. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz